Instalacje sanitarne i technika grzewcza

Dział skierowany do projektantów instalacja sanitarnej i techniki grzewczej. W ramach Instalacji sanitarnych i Techniki grzewczej omawiane są tematy związane z zakresem uprawnień projektantów instalacji sanitarnych, czyli: klimatyzacja i wentylacja, ogrzewanie, woda, gaz, kanalizacja i oczyszczanie ścieków.

Ta nowatorska technologia oczyszczania powietrza oparta jest na występującym także w przyrodzie procesie Promieniowej Jonizacji Katalitycznej i jest przyjazna dla ludzi. Jest to technologia, która jako jedyna na świecie eliminuje w sposób aktywny wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powietrza wewnętrznego: drobnoustroje, bakterie, pleśnie i grzyby oraz przyczynia się do wyeliminowania Syndromu Chorego Budynku.Oczyszczanie i uzdatnianie powietrza - na czym to polega?

Najważniejszym elementem urządzeń zarówno kanałowych jak i wolnostojących jest charakterystyczna matryca o właściwościach hydrofilowych:


Po uruchomieniu urządzenia promieniowanie ultrafioletowe uderza w macierz w kształcie plastra miodu rozpoczynając oraz przyspieszając zachodzące reakcje chemiczne. W macierzy na opatentowanej powłoce z kompozytu odpowiednio dobranych metali (nanotechnologia) rozpoczynają się procesy prowadzące do powstawania jonów ponadtlenkowych oraz wodorotlenkowych.  Powstające w ten sposób jony nie tylko likwidują zanieczyszczenia obecne w pobliżu matrycy, ale wyniesione na zewnątrz wraz z powietrzem kontynuują swoje działanie niszcząc drobnoustroje, utleniając lotne związki organiczne i likwidując niepożądane zapachy również wewnątrz pomieszczeń. Urządzenia firmy ActivTek w dyskretny sposób poprawiają jakość powietrza którym oddychamy, a które ma tak ważny wpływ na zdrowie, samopoczucie oraz efektywność.

Zalety oczyszczania powietrza urządzeniami activTek:

Technologia RCI charakteryzuje się następującymi właściwościami:

 • skutecznie usuwa bakterie, wirusy, drobnoustroje, alergeny, roztocza a także dym nikotynowy i inne szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia powietrza;
 • działa w sposób ciągły, bez względu na to, czy w pomieszczeniu są ludzie, czy ich nie ma;
 • spowalnia w znacznym stopniu powstawanie zanieczyszczeń mechanicznych kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych;
 • aktywizuje powietrze, co znacznie obniża ryzyko zainfekowania osób przebywających w pomieszczeniu, np. w szpitalu - personel, pacjentów i osób ich odwiedzających, a w biurowcu - pracowników;
 • skutecznie eliminuje Syndrom Chorego Budynku i przyczynia się do zmniejszenia absencji chorobowych;
 • podnosi komfort pracy i zwiększa jej wydajność;

Do zalet można dodać też fakt, iż wysoki komfort powietrza wewnętrznego w budynku, przychodni czy fabryce podnosi prestiż firmy.

Gdzie zanieczyszczenia powietrza są szczególnie niepożądane?

Główne obszary zastosowania Technologii RCI - Promieniowej Jonizacji Katalitycznej to medycyna, przemysł farmaceutyczny, kosmetyczny i spożywczy oraz obiekty użyteczności publicznej oraz biurowce.

Obiekty, w których szczególnie warto instalować urządzenia do uzdatniania powietrza bazujące na Aktywnej Technologii RCI:

 • szpitale,
 • kliniki,
 • przychodnie,
 • gabinety lekarskie,
 • wytwórnie farmaceutyków i kosmetyków,
 • przetwórnie spożywcze,
 • przedszkola,
 • żłobki,
 • baseny i centra SPA,
 • sale kinowe,
 • biura,
 • bary i restauracje.

Istnieją dwie metody doboru urządzeń do uzdatniania powietrza z użyciem Aktywnej Technologii RCI: KANAŁ i Full Green.

"KANAŁ" polega na usuwaniu nieprzyjemnych zapachów z kanałów wentylacyjnych i skuteczną neutralizację zagrożeń wynikających z zanieczyszczeń mikrobiologicznych przewodów wentylacyjnych. Metoda ta częściowo poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach.

Metoda "Full Green" poza skuteczną neutralizacją zagrożeń mikrobiologicznych oraz nieprzyjemnych zapachów w kanałach wentylacyjnych i pomieszczeniach powoduje także wytrącenie kurzu oraz pyłków znajdujących się w powietrzu. Jest to metoda polecana osobom z problemami oddechowymi i chorobami, takimi jak np. astma i alergie ponieważ bardzo skutecznie poprawia jakość powietrza pozbawiając je bardzo wielu zanieczyszczeń.

Skuteczność działania Aktywnej Technologii RCI

Urządzenia ActivTek posiadają certyfikat PZH oraz CE, są zgodne z dyrektywami RoHS i WEEE.

Firma ActivTek jest członkiem FEDECAI (Hiszpańskiej Federacji Firm Poprawiania Jakości Powietrza) oraz członkiem ASHRAE (Towarzystwa Inżynierów Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Klimatyzacji).  Warto dodać, że w roku 2011 Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego pozytywnie nas zaopiniowało, przyjęło jako pełnoprawnego członka oraz przyznało nagrodę – Produkt roku 2011. Dzięki naszej technologii zła jakość powietrza przestaje być problemem czego dowodem są również certyfikaty Green BuildingCouncil oraz PLGBC - Polish Green BuildingCouncil ).

Wszystkie urządzenia firmy ActivTek zostały poddane różnego rodzaju testom przez światowe oraz polskie instytucje i organizacje. Zapraszamy do zapoznania się z dokumentacją na stronie www.activtek.pl.

Typoszereg urządzeń montowanych w kanały wentylacyjne:

Materiały: Activtek Sp. z o.o.